מידע לציבור | טיפים

מהם "חסכמים", והיכן רצוי להשתמש בהם?

החסכמים הם וסתים שחוסכים כשליש מכמות המים העוברים דרכם מבלי לפגוע בצריכת המשתמש (קישור לצריכה ביתית). החסכמים מורכבים במקומות שונים בבית ובגינות על מתקני המים השונים וניתן להרכיבם בשירותים או לקנות מתקן ניאגרה המאפשר הזרמת מים לפי הצורך. את החסכמים תוכלו להשיג בכל חנות לחומרי בניין.

 

איזו פעולה ביתית צורכת הכי הרבה מים?

הורדת המים בשירותים היא אחת הפעולות הצורכות כמות גדולה של מים. מרבית השירותים צורכים 9 ליטר מים בכל הורדה מלאה. השימוש במיכל הדחה דו-כמותי עשוי לחסוך 18 ליטר מים ליום. מיכל הדחה דו-כמותי מפריד בין כמות המים הדרושה לשטיפת מוצקים (9 ליטרים) ושטיפת נוזלים (4.5 ליטרים). אם בחרתם לשפץ את ביתכם, בקשו להתקין מיכלי הדחה חדשים המשתמשים ב-6 ליטר להדחה מלאה ו-3.5 ליטר לחצי הדחה.           

 

האם כדאי להשתמש במכונה להדחת כלים?

מכונה להדחת כלים צורכת בממוצע כמחצית מכמות המים שאנו צורכים בשטיפה ידנית של הכלים. לכן מומלץ מאוד להשתמש במכונה רק בתנאי שלא שוטפים את הכלים שטיפה מקדימה ומפעילים אותה רק כשהיא מלאה.

 

האם חשוב לסגור את הברז בעת צחצוח השיניים?

כן. כ-20 ליטר מים הולכים לאיבוד ללא צורך בכל פעולת צחצוח שיניים. מומלץ לסגור את הברז כאשר לא משתמשים במים כדי לחסוך במים ובכסף. דרך נוספת שגורמת לבזבוז רב היא זרימת מים בעת ההמתנה להתחממותם. ניתן ורצוי לאגור ולשמור את המים המבוזבזים לשימושים נוספים כגון השקיה, שטיפה, רחצה ועוד.

 

כיצד נשקה את הגינה?

השקיה נכונה של הגינה היא שילוב נכון של בקרה, יעילות, תחזוקת מערכת ההשקיה והכרת דרישות המים של הצמחים. בהשקיה נכונה ניתן לחסוך כמויות מים רבות מדי שנה. הנה כמה כללים מועלים שיסייעו לכם בהשקיה נכונה וחסכונית:

השקיה באמצעות ממטרות ומתזים מותרת בחודשים מאי-אוקטובר בין השעות 7:00-19:00 למחרת. השקיה בשעות הקרירות יכולה להקטין את אידוי המים ולמנוע מחלות עלים.

יש להתאים את כמויות המים לעונת השנה, למזג האוויר ולצרכי הצמחים. מומלץ לאבזר את הגינה בקוצבי מים, טפטפות או מחשבי השקיה על מנת לחסוך במים.

יש להגדיל את מרווחי ההשקיה לצמחים ולדשא ולחלק את השקיית הגינה לקבוצות על פי סוגי הצמחים והתנאים הדרושים להתפתחותם.

יש לכסח את הדשא בתדירות גבוהה. פעולה זו תביא לחיסכון ניכר בצריכת המים (קישור לצריכת המים 2007). כמו כן, יש לגזום נוף מיותר של עצים ושיחים הצורכים מים ללא צורך.

חפו את הגינה בכמויות נדיבות של חומר חיפוי למניעת התייבשות הקרקע והתחממותה ולצמצום גדילת העשבים השוטים בגינה.

פזרו כמויות גדולות של קומפוסט (עד 20 ליטר למ"ר בגינה חדשה ועוד 5 ליטר למ"ר, מדי שנה). הקומפוסט משפר משמעותית את אחיזת המים בקרקע.

נצלו את המים המטפטפים מצנרת ניקוז המזגנים להשקיית אדניות, עציצים וגינות.

 

כיצד נזהה דליפה?

דליפות בשירותים ובמקלחת הן דבר שכיח. איבוד מים במקרה זה עלול להגיע ל-1 קוב מים ביממה – בזבוז משאבים וכסף עצום. ניתן לבדוק האם קיימת דליפה על ידי הנחת נייר טואלט בדופן יציאת המים. במידה והנייר נרטב – יש להחליף במהירות את האטם. בנוסף, חשוב לבצע בדיקת נזילות מדי חודש. לצורך הבדיקה יש לסגור את כל הברזים בבית ולבדוק האם הפרפר האדום במד המים מסתובב. אם אתם מזהים תנועה – הרי שיש לכם נזילה בבית ויש לתקנה מהר.

 

אלו צמחים כדאי לשתול?

ניתן לצמצם את השקית הצמחים על ידי שתילת גידולים שאינם זקוקים לכמות גדולה של מים. צמחים צרי עלים, צורכים פחות מים מצמחים רחבי עלים. ערערים, ברושים וצמחים אוסטרליים המורגלים בצריכת מים מעטה, עדיפים על צמחים טרופיים ושאר רחבי העלים.

 

כיצד כדאי לרחוץ את המכונית?

3 דליים בלבד יביאו לתוצאות הרצויות ויותירו את מכוניתכם מבריקה. ב-10 דקות של שטיפת מכונית בצינור תצרכו כ-170 ליטרים מים, לעומת 21 ליטר באמצעות דלי. בנוסף, שטיפת המכונית בצינור אסורה על פי חוק וכרוכה בקנס כספי גבוה.

 

1-800-65-00-11